Борис Цветков е роден в София. Завършил е математическата гимназия "Паисий Хилендарски", НПМГ и информатика в СУ. По-късно следва магистратура по публична администрация във ВТУ. Специализира политически мениджмънт в НБУ и в Българското училище за политика. Бил е зам.-председател на Българския студентски съюз и на БСМ.
Цветков е председател на Дискусионен клуб за социална местна политика и на Българския антифашистки съюз в София. Член е на БСП от 1997 г. Член е на ГС и на НС на БСП. Бил е общински съветник от левицата през мандати 2003-2007 г. и 2011-2015 г. Депутат в 42-то НС. Кандидат за общински съветник в СОС от листата на БСП. Семеен. Има син.
- Г-н Цветков, какво ви мотивира да се кандидатирате за кмет на район "Искър"?
- Заедно със съкварталците си, приятелите ми съпартийци от години се опитваме да решаваме заедно проблемите на района. През последните 25 години София се управлява от десни мнозинства, чийто приоритет е центърът, а крайните квартали са почти изоставени. Досега БСП и хората с ляво мислене нямахме властовите лостове за рационално решаване на въпросите. Смятам, че като кмет на район "Искър" ще съм максимално полезен на съкварталците си. Вече години фиксираме проблемите, показваме как да бъдат решени, с какви ресурси, готови сме в много случаи с идеи да помогнем. Това ме мотивира. Подкрепи ме инициативен комитет от над 150 уважавани хора - интелектуалци, стопански дейци, които живеят в района. Убеден съм, че хората ще ни гласуват доверие. Искам с общи усилия да върнем вярата у младите, че имат бъдеще в страната си.
- Вие бяхте общински съветник и депутат от левицата с активна гражданска позиция. Председател сте на Инициативен комитет за местен референдум в район "Искър" срещу презастрояването на жк "Дружба" 1 и 2...
- Независимо от постовете, които съм заемал, винаги съм бил на страната на обикновените хора и съм отстоявал техните интереси. Поради това, че сме краен район, нямаше голям инвеститорски интерес и строителството не беше толкова интензивно. Това спаси на този етап зелените площи. Но дойде времето и в нашия район да започне застрояването. Оглавих инициативен комитет и направихме подписка, в която за три месеца се подписаха над 6000 души. Въпреки недоверието, че нещо ще се промени, успяхме да спрем презастрояването в квартала. Продължаваме да отстояваме правото на хората за удобен достъп до метрото. Опитваме да решим и проблема с недостига на детските градини. В "Дружба" 2 има отредени 3 терена от по 10 дка за забавачки, строителство все още не е започнало. След наше настояване в 3 градини се направиха разширения за по 50-70 деца, но при 1100 чакащи и това е нещо.
- Кои са основните идеи, които лансирахте преди изборите?
- Прекратяване на концесии и неизгодни договори. Референдум по основни въпроси. Край на терора на "Софийска вода" и на свинщината на титаните и титанките. Безплатни детски ясли и градини, начално и средно образование за всички софиянци. Край на комисионното и корупционното презастрояване. Стоп на приватизацията в София. Разкриване на нови работни места, възстановени и нови производства. Създаване на районни и общински фирми и икономика. Активно включване на гражданите в обсъждане и взимане на решения. Създаване на обществени и квартални съвети.
- От повече от половин година настоявате да се вземат мерки за облекчаване на пътуването на хората от крайните квартали до центъра на града.
- Настояваме за възстановяване на картите за пътуване за две линии. По този начин ще бъдат частично компенсирани пропуските, свързани с избор на трасе и спирки на метрото, неудобни на много от гражданите и налагащи използване на несъществуващ или нередовен довеждащ транспорт и заплащане на още един билет. Предлагаме и възстановяване на почасовия билет или карта за 60- и 90-минутно пътуване по линиите на столичния транспорт - наземен и метро. Искаме да бъдат изградени нови линии и спирки на градския транспорт в района и съответни разписания, гарантиращи на всеки гражданин възможност пътуването и ползването на метрото да намали времето му за придвижване до центъра и другите части на столицата. Настояваме за свързването на с. Бусманци, кв. "Абдовица", кв. "Д. Миленков" и МС 21- МС 22 с редовен транспорт, който да се движи на интервал, по-кратък от 15 минути. Запазваме си правото да отстояваме интересите на гражданите с всички позволени от законите средства - подписки, митинги, протести, докато управляващите в София се съобразят с исканията на мнозинството от жителите на жк "Дружба" и район "Искър".
Няма коментари:
Публикуване на коментар