Това е втора преписка на антимонополния орган по един и същ казус от един и същ молител. Комисията вече се произнесе по него през 2016 г. и наложи 157 981 лв. санкция на "Кауфланд". Новото производство е заради влязло в сила решение от март 2019 г. на Върховния административен съд, с което той отменя решението на КЗК от 2016 г. и връща преписката на комисията, за да се произнесе в съответствие с указанията, дадени в мотивите.
От КЗК уточняват, че тези указания са свързани единствено с анализ на пазара на доставка на спиртни напитки в ниския ценови сегмент, разпространявани от конкурентните на "Кауфланд" търговски вериги, и на обичайната търговска практика в тях.
Преписката е образувана по искане на пловдивската фирма "Кети-94" - производител на спиртни напитки с марките "Кралска водка", "Кралски джин", "Моминска гроздова ракия", "Моминска черешова" и др.
В искането си до комисията "Кети-94" заявява, че определени действия на "Кауфланд България ЕООД енд КО" КД са "недобросъвестни, защото нямат обективно икономическо основание", че веригата прави "необоснован отказ да закупи стоки", "налага необосновано тежки условия" и така се стига до "неоснователно прекратяване на търговските отношения".
Производителят посочва, че "Кауфланд" договаря различни видове бонуси като процент върху месечния оборот (за маркетинг, за логистика, финансов, мастър бонус, годишен, за договори за развитие), като всяка година изисква "подобрение" (увеличаването) им в полза на веригата. "Кети-94" твърди също, че от 01.12.2015 г. "Кауфланд" премахва бонусите, но ги изважда от доставната цена, като същевременно продължава да изисква "подобрения". В резултат фирмата продава на изключително ниски доставни цени, а след изразено несъгласие веригата блокира значителна част от асортимента на производителя и през 2016 г. прекратява търговските си отношения с него.
В своя отговор до КЗК от "Кауфланд" твърдят, че "Кети-94" разполага с достатъчно алтернативни търговски партньори и канали за разпространение на своята продукция, От търговската верига изрично посочват, че е "въпрос на избор за "Кети-94" дали да продължи да работи с "Кауфланд", или да избере никой друг канал за реализация на продукцията си" и че "Кауфланд" "не налага извършване на допълнителни разходи за насочване на доставките и няма специални изисквания към продуктите, които да не позволяват стоките да бъдат доставяни на други търговци и да оскъпяват производството".
Според веригата "Кети-94" не е толкова зависима от "Кауфланд", колкото твърди в подаденото искане до КЗК, и "при рационална организация на търговската си дейност" лесно би могла "да компенсира прекратяването на търговските си отношения с "Кауфланд" чрез разширяване на мрежата си от алтернативни търговски партньори". В становището се посочва, че "дори и да се приеме, че "Кауфланд" е в по-силна позиция при договаряне, липсва злоупотреба с тази позиция".
След подробни анализи на пазара КЗК заключава, че фирма "Кети-94" е зависима в значителна степен от "Кауфланд България ЕООД енд КО" КД при доставка на спиртни напитки в ниския ценови сегмент. Компанията прави по-голяма част от оборота си основно чрез магазините на "Кауфланд", но приходите не покриват разходите за производство и реализация и "Кети-94" генерира загуба от тази дейност.
Няма коментари:
Публикуване на коментар