Страници

Скандални схеми за милиони в "Софийска вода"

Вижте едно разследване на Николай Марченко от сайта economic.bg.

През пролетта на 2009 г. жителите на с. Столник от Елин Пелинско в Софийска област започват да забелязват камиони с утайки край селото, които понякога идват незабелязано нощем.

Някъде в този период хората започват да се оплакват, че „Софийска вода” ги „трови” със своите утайки, които депонира по договори в нивите на някои от фермерите в землището край селото. Първо, през април преди 5 години "Софийска вода" получава разрешителни за депониране на утайките, като вече през май пристигат първите камиони и продължават да изсипват товара си до големите жеги през юли.

Заради изключително неприятната миризма жителите на селото започват да получават стомашно-чревни разстройства. С първите горещини се появяват нашествия на мухи и се налага РИОКОЗ да пръска със специални препарати. През това време едно бебе от селото е хоспитализирано. Тогава (2003 – 2010 г.) собственик на „Софийска вода” е британската компания United Utilities, а в последните 4 години е френската Veolia Water. Дали обаче критиките на регулатора към спорните корпоративни практики спират или остават същите? 

ДКЕВР вдига мерника на ВиК-оператора

Сериозни претенции към бизнес плана за развитие на концесионера на столичното ВиК „Софийска вода” 2009 – 2015 г. има Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) от април 2014 г. Решение на ДКЕВР от 8 април 2014 г., с което Economic.bg разполага, отчита сериозни нарушения в работата на дъщерното дружество на френската компания Veolia Water. Документът е подписан от действащия председател на ДКЕВР Боян Боев и гл. секретар на институцията Мариела Цанкова.

В доклад от 113 страници се посочват няколко основни направления, по които ДКЕВР има забележки: „Основните показатели, по които се констатира силно неизпълнение на заложените за 2015 г. нива спрямо дългосрочните нива са: неинкасирана вода, аварии по разпределителната водопроводна мрежа и аварии по канализационната мрежа”.

Фирмата ще трябва да изпълни  всички изисквания на комисията, отнасящи се до бизнес плана. В доклада регулаторът обръща внимание на това, че авариите на разпределителната мрежа и на водоснабдителната система са зачестили, но в същото време не се предвиждат никакви мерки за намаляването им. „Софийска вода” АД следва да предвиди по-амбициозни цели и да планира постигането на по-добри резултати за тези показатели”, пише в решението на ДКЕВР. По този начин планът на „Софийска вода” се връща на концесионера и не се приема като основания за извършените и прогнозирани разходи на дружеството.

Вечният въпрос с утайките

Оттогава минават няколко години, а „Софийска вода” сменя своя собственик – вместо от Лондон, дружеството се контролира от Париж, а практиката с утайките е актуална и днес. Единствената разлика е, че има друг министър на околната среда и водите, който пак е от ДПС – ако тогава беше Джевдет Чакъров, то сега е Искра Михайлова.

Така в новия бизнес план концесионерът е готов да плати 461 000 за транспорт на утайки, което според контролния орган е „нереалистично”. Най-накрая ДКЕВР изрично настоява отпадъчните продукти „да се рециклират и да се обезвредят. По този начин регулаторът иска да се намали „тяхното въздействие върху околната среда”, а не да се превозват някъде извън София.

От ДКЕВР признават, че използването на утайките е законно, но същевременно и опасно в дългосрочен план. „При все това, намереното решение е временно, и не е устойчиво в дългосрочен план. Необходимо е приемането на стратегия за дългосрочно управление на утайките съвместно със Столична община”.

Загубите се „свиват” на хартия

Както е известно, загубите по ВиК мрежата е една от старите критики към „Софийска вода”, която за десетина години като концесионер е намалила загубите с не повече от 10% – 15%. Според данните на „Софийска вода” те са около 50,01%. Според прогнозните данни на ВиК – оператора през 2009 г. те са 58,76%, през 2010 г. – 57.05%, през 2011 – 55,55%,  през 2012 – 53,95%, за 2013 г. – 51,60%, а за 2015 г. се прогнозира от едва 48,14%.

В коментар към тези данни се споменава, че „така направените прогнози са консервативни и неамбициозни, като ВиК операторът се стреми да постигне същия темп на намаляване по-скоро в процентно, отколкото в реално изражение”.

Търговските загуби на вода според ДКЕВР  не съответстват на заложените в плановете за развитие 2012-2013 г. и 2014-2015 г. „Констатирано е, че отчетеното намаление във фактурираните количества през 2012-2013 година не се дължи на обективни външни фактори, при което „Софийска вода” АД няма основание да прогнозира продължаващо намаление на фактурираните количества за ВС „София”, а точно обратното – следва да се прогнозират фактурираните количества от 2011 година, доколкото същите отговарят на външните фактори за страната и обособената територия на ВиК оператора”.

Пестеливи ремонти

В доклада си регулаторът обръща внимание и на това, че концесионерът отчита значително по-ниски разходи за текущ и авариен ремонт спрямо одобрените в действащия ценови модел. „От представените данни е видно, че за 2014-2015 г. се планира необосновано нарастване на текущ ремонт, което не съответства на прогнозното ниво на аварийност на мрежата. Прогнозните нива на показател Аварии на канализационната система не предвиждат значително намаление през 2014 г., како и не предвижда никакво подобрение през 2015 г.”, поясняват от регулаторния орган.

Тази икономия обаче е необоснована тъй като при спестяване на материали или пък при използване на некачествени такива щетите се увеличават. „За 2012 година се отчита по-ниско ниво от средното и много по-ниско от максималното за ВиК сектора и се наблюдава силно влошаване на показателя. Предвидените нива за периода 2013-2015 г. сочат, че „Софийска вода” АД не предвижда на практика подобрение на този показател, като за 2015 година дори се предвижда влошаване спрямо 2013 година”, констатира регулаторът.

Според ДКЕВР данните за аварии на канализационна мрежа през 2013 г. не съответстват нито на отчетените през 2011 – 2012 г., нито на прогнозните за 2014 – 2015 г. „Може да се заключи, че така направените прогнози за брой аварии по разпределителна мрежа не са обвързани с конкретните параметри на мрежата, изпълняваните различни проекти и дейности от дружеството. Липсва взаимовръзка между Ремонтна програма и други раздели на бизнес плана, имащи пряка връзка – Програма за намаляване на загубите на вода, Програма за подобряване на ефективността на мрежите, Инвестиционна програма и други”, коментират подчинените на Боян Боев относно ремонтната дейност.

Пробите на водата формални?


От доклада на ДКЕВР изведнъж става ясно, че качеството на отпадъчните води се е влошило рязко в периода 2009 – 2012 г. „В бизнес плана липсват обяснения относно причините за това несъответствие, като най-голямо то е през 2011 г.”, гласи забележката на комисарите.

Едва сега обаче регулаторът изисква от концесионера „да се предостави повече информация относно причините за констатираното влошаване на съответствието на пробите за качество на отпадъчни води” в този период. От регулатора поясняват, че следва да се споменат и „изпълнените мерки за подобряването през 2013 г.”

Модерните „схеми” в разходите за софтуер

Една от споменатите нередности в работата на „Софийска вода” според водния регулатор е паралелно отчитане на някои разноски. Така разходите от 21,200 лв. отиват за инвестиционен проект CS05 А – софтуер за фактуриране – подмяна. Според ДКЕВР в този случай се правят опити за паралелно отчитане на разходи за лицензии на новия софтуер като инвестиционни и като оперативни.

Същевременно се твърди, че съществуващият софтуер ще бъде изключен след въвеждането на новата система, а се залагат по-високи разходи за неговата поддръжка, когато се предвижда да бъде изключен. „Софийска вода” АД следва да преработи предвидения инвестиционен бюджет на проект CS05А Софтуер за фактуриране – подмяна, като се извадят предвидените оперативни разходи за периоди извън 2014 – 2015 г. Необходимо е да се изключат дублираните разходи за поддръжка на системата, предвидени както в капиталовия бюджет, така и като допълнителни ИТ разходи”, поясняват комисарите за тази поръчка.

Но вече при инвестиционен проект CS08 ГИС за техническа поддръжка и софтуерни лицензии за 2014 и 2015 г. сумите при аналогично нарушение стават почти 15 пъти по-големи. Съобщава се за 291 хил. и 303 хил. лв. годишно за всеки етап. „Софийска вода” АД следва да премахне дублираните разходи за поддръжка на ГИС, предвидени както в капиталовия бюджет, така и като допълнителни ИТ оперативни разходи, като всички разходи да се отчитат на проект CS08”, констатират от ДКЕВР.

Няма коментари:

Публикуване на коментар