Борис Цветков: Предложих Метростанция 22 да се казва „Димитър Благоев“, но не ме чуха

Колкото до предложението за МС 22: 1. за мое съжаление то не бе нито прието, нито дори обсъдено. 2. не забравяйте, че около тази станция няма живущи, нито квартали, нито известни местности и улици - в близост е единствено една от промишлените зони на гара Искър.

А с какво е свързана и как е възникнала промишлеността на гара Искър и самата гара Искър сме изложили в мотивите: ОТНОСНО: Именуване на метростанция №22 от изграждащото се продължение на първия лъч на софийското метро с „Димитър Благоев” на името на големия български общественик, философ и политик Димитър Благоев Николов – Дядото (1856-1924)

УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА ОБЩИНСКИ СЪВЕТНИЦИ,

На основание чл. 21, ал. 1, т.18 и т.23 от ЗМСМА и чл. 2 и чл. 4, ал. 1, 2 и 3 от Наредба за именуване и преименуване на общински обекти и за паметниците и другите възпоменателни знаци на територията на Столична община предлагаме метростанция номер 22 в район „Искър” от изграждащото се в момента продължение на първия лъч на софийското метро да бъде именувана „Димитър Благоев“ на името на големия български общественик, философ и политик Димитър Благоев Николов-Дядото (1856-1924).

Мотиви:
Димитър Благоев е основател на организираното социалистическо движение в България и на първата социалдемократическа партия на Балканския полуостров. За времето си е виден деец на европейската социалдемокрация – едно от най-популярните и до днес политически течения, чийто представител е председателят на Европейския парламент Мартин Шулц.
Освен политик, Димитър Благоев е и виден общественик. Съратник и приятел с Гоце Делчев, той е активен деец на Пловдивското Македоно-одринско дружество, а от 1897 г. e и негов председател. Учредител на Общия работнически синдикален съюз – първия независим профсъюз в България.

Благоев три пъти е бил избиран за народен представител и веднъж за общински съветник в София (1911-1915 г). По време на мандата си неотклонно защитава интересите на своите избиратели, пледира за достъпен обществен градски транспорт, жилищна политика, всеобщо образование, здравеопазване и др. Въпреки че за времето си са звучали еретично, негови идеи ще се реализират години по-късно, а някои от тях днес се възприемат просто като даденост и като белег за модернизация и цивилизованост.

Считам, че с именуването на метростанция на името на Благоев ще се поправи и един исторически дисбаланс в наименованията на основни софийски артерии. Днес булеварди и други обекти в столицата носят имената на видни фигури от българската политика - негови съвременници, като Петко Каравелов, Стефан Стамболов, Иван Гешов, Андрей Ляпчев, Александър Стамболийски и др., но дейците на българската социалдемокрация остават подценени за разлика от представителите на други политически течения.
Догодина се навършват 90 години от смъртта на Димитър Благоев.

Наименуването и откриването на метростанция „Димитър Благоев” ще съвпадне със стогодишнината от мандата му на общински съветник в столицата (1911-1915), което е един добър повод тази несправедливост да бъде поправена.

Това решение на Столичния общински съвет е и по време на мандата на г-н Мартин Шулц председател на Европейския парламент от групата на Социалистите и демократите.
Предложението е подписано от представители на редица фирми в района около метростанция 22, „Тихтруд”, Печатница „Димитър Благоев”, журналисти, от Нова телевизия и други медии, интелектуалци и граждани от района и журналисти.

Правната възможност за предлаганото решение е предвидена в чл. 21, ал. 1, т.18 и т.23 от ЗМСМА и чл. 2 и чл. 4, ал. 1, 2 и 3 от Наредба за именуване и преименуване на общински обекти и за паметниците и другите възпоменателни знаци на територията на Столична община.

Няма коментари:

Публикуване на коментар